SILVER OCH METALL / Koppar, Mässing & Tenn / Tenntallrikar 12144308
*
nr 1214 4308
Tenntallrikar
18 st, olika, 6 + 9 + 2 + 1,1900-tal, diameter: 20-29
Kondition: gravering på undersida
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 oktober 2018
kl 19:18:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/10 11:06:06
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar olika tenntallrikar
-
4179 Kopparkärl
höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:08
-
4228 Kopparkittel
diameter: 62 cm, höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:25
*
Tenntallrikar
Kondition: gravering på undersida
nr 1214 4308
Tenntallrikar
18 st, olika, 6 + 9 + 2 + 1,1900-tal, diameter: 20-29
Kondition: gravering på undersida
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 oktober 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/10 11:06:06 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: koppar olika tenntallrikar
-
4179 Kopparkärl
höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:08 -
4228 Kopparkittel
diameter: 62 cm, höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:25